Mouky Healing Nature
Hledáte zdravé alternativy ke klasickým moukám? Mouky Healing Nature hravě nahradí pšeničnou mouku, ale navíc obsahují spoustu vitamínů, minerálů i bílkovin. Zvyšte výživové hodnoty svých pokrmů, vyzkoušejte pečení a vaření bez lepku s moukami Healing Nature.
BIO RAW Kokosová mouka
Vysoký podíl vlákniny a bílkovin, přirozeně bezlepková a s nasládlou chutí. Kokosová mouka hravě nahradí tu pšeničnou a dodá vašim pokrmům zajímavou chuť.
Kokosová mouka v kuchyni
Kokosová mouka se dá použít jako plnohodnotná náhrada klasické mouky, především pro pečení dortů, zákusků i palačinek. Lze ji však bez problémů kombinovat i s jinými moukami (skvěle ladí např. se lněnou nebo sezamovou).
Kromě pečení s ní můžete zahustit polévky či různé omáčky. Je vhodná jako přísada do jogurtů, koktejlů či smoothies pro zvýšení příjmu vlákniny a bílkovin.
Tip: Kokosová mouka je méně lepivá a více saje, a tak pečete-li pouze s ní, je potřeba recept mírně upravit - přidat vejce navíc a přizpůsobit poměr tekutin.
Vyzkoušejte: Kokosová kaše je chutná a sytá alternativa té krupicové. Na přípravu potřebujete kokosové mléko, které přiveďte k varu a kokosovou mouku, kterou do horkého mléka postupně přisypáváte. Kaši pak můžete dochutit dle potřeby (kakao, med či ovoce).
Složení: 100% přírodní kokosová mouka
Jakost: prémiová kvalita
RAW Cizrnová mouka
100% bezlepková, s vysokým obsahem bílkovin a s oříškovou chutí připomínající jedlé kaštany a obzvláště vhodná pro tepelné zpracování. RAW cizrnová mouka plně nahradí tu pšeničnou a stane se vavší oblíbenou ingrediencí.
Cizrnová mouka v kuchyni
Mouka z cizrny obsahuje sacharidy, bílkoviny a vlákninu, která je prospěšná pro trávicí systém. Je bohatá na vitamín C a B6, kyselinu listovou a železo.
Můžete z ní lehce upéct pizzu, slané krekry i sladké pečivo. Skvěle chutná v bylinkových dipech (upravena opražením na pánvi) a je důležitou součástí humusu i falafelu a ve východní kuchyni se přidává do různých druhů pečiva. Cizrnová mouka je vhodná na pečení slaného pečiva i sladkých dezertů. Zahustí omáčky i polévky nebo je vhodná také jako přísada do mletého masa či salátů. Vyrobíte z ní výborné placky, noky i knedlíky.
Tip: Chcete-li si připravit nepečený dezert z cizrnové mouky, je potřeba mouku nejdříve nasucho orestovat. Až zezlátne a začne příjemně vonět, můžete plamen stáhnout. V indické kuchyni se často restuje dozlatova a poté míchá s ghí, cukrem a voňavým kořením.
Vyzkoušejte: Cizrnová mouka se skvěle hodí na obalování. Zkuste masové nebo zeleninové řízky obalit pouze v cizrnové mouce, a to bez použití vajec či dalších přísad. Perfektně drží a při smažení nenasává tolik tuku jako klasická strouhanka.
Složení: 100% přírodní cizrnová mouka
Jakost: Prémiová kvalita
RAW Lněná mouka
Bohatý zdroj vlákniny s vysokým obsahem, vlákniny, proteinů, vitamínů skupiny B a E a minerálních látek (hořčíku, vápníku, železa, manganu, draslíku, selenu či zinku) a typicky oříškovou chutí. Lněnou mouku, která je přirozeně bezlepková využijete jako alternativu klasické mouky v teplé i studené kuchyni. Je vhodná pro low carb stravování a skvěle se kombinuje s mandlovou či kokosovou moukou.
Lněná mouka v kuchyni
Lněná mouka do sebe nasává tekutiny a nabobtnává. Proto je vhodná do kaší, polévek či na zahušťování omáček. Upečete z ní krásně křupavý domácí chléb, můžete ji použít na dochucení salátů, do jogurtů či smoothies.
Je vhodná pro RAW a bezlepkovou dietu. S její pomocí uděláte také skvělé palačinky k nedělní snídani či bohatý proteinový nápoj, který ocení každý sportovec!
Tip: Doporučená denní dávka je jedna lžíce mouky (v případě vmíchání do nápoje), při konzumaci většího množství má len projímavé účinky.
Vyzkoušejte: Upečte křupavé krekry bez lepku, kterými ohromíte návštěvu nebo potěšíte mlsouny na výletě. Stačí jen smíchat lněnou a mandlovou mouku, jedlou sodu, olej, vodu a bylinky na dochucení.
Složení: 100 % přírodní lněná mouka
Alergeny: Může obsahovat stopy ořechů, arašídů a sezamu.
Skladování: Uchovávejte v chladu a suchu, mimo dosah slunečního záření.
RAW Sezamová mouka
100% bezlepková, s obsahem vitamínů a minerálů, velkým množstvím bílkovin a minimem sacharidů. Sezamová mouka ve vaší kuchyni plně nahradí klasické mouky a využijete ji v teplé i studené kuchyni do sladkých i slaných pokrmů.
Sezamová mouka v kuchyni
Kvality sezamové mouky oceníte při pečení, ale i obalování masa a zeleniny, zahušťování polévek a omáček či zeleninových karbanátků. Můžete z ní připravit placku nebo chléb.
Muffiny, lívance, buchty či RAW sušenky si vychutnáte bez výčitek a strachu o postavu. Sezamovou mouku můžete přidat i do müsli, kaší, přesnídávek či salátů pro zajímavější chuť a navýšení nutričních hodnot.
Vyzkoušejte: Ze sezamové mouky si můžete připravit sladký dezert s názvem chalva, která je populární zejména v arabském světě.
Složení: 100% sezamová mouka
Jakost: prémiová kvalita
RAW Slunečnicová mouka
Jemná oříšková chuť, vitamíny E, B1 a B3, hořčík, železo, vápník i fosfor, bílkoviny, zdraví prospěšné tuky, ale žádný lepek - to je slunečnicová mouka, kterou snadno nahradíte klasickou mouku a ještě zvýšíte výživové hodnoty svých pokrmů.
Slunečnicová mouka v kuchyni
Slunečnicovou moukou můžete zahustit omáčky i polévky, přidat ji do jogurtu, pudinku nebo kaše. Skvěle se hodí do těsta!
Je ovšem vhodná i na pečení, ať už samostatně, nebo v kombinaci s jiným druhem mouky, např. kokosovou či cizrnovou. Koláče, sušenky i křupavé rohlíky ze slunečnicové mouky můžete navíc dochutit a dozdobit slunečnicovými či jinými semínky.
Tip: Slunečnicová mouka obsahuje ve 100 g až 45 g bílkovin! To je více než u jiných oříšků, masa i mléčných výrobků! Proto ji lze zařadit mezi top potraviny s obsahem bílkovin. Slunečnicová semínka obsahují malé množství sacharidů, proto je velice vhodnou potravinou pro očistné kúry a diety.
Složení: 100% přírodní slunečnicová mouka
Jakost: prémiová kvalita
BIO KKF
Směs koření KKF (kmín, koriandr, fenykl) pro zdravé trávení. Tato trojice koření je ideální pro přípravu chutného čaje, který prospívá trávení, odstraňuje plynatost a uvolňuje křeče ve střevech, která také čistí a dezinfikuje.
Účinky:
Kmín římský napomáhá k normálnímu trávení, odbourává plynatost a očišťuje trávicí trakt.
Koriandr je antimikrobiální, protizánětlivá rostlina, která také podporuje trávení.
Fenykl je skvělý na harmonizaci trávení.
Směs KKF tak prospívá trávení, ulevuje při potížích dýchacích cest, podporuje zdravou funkci ledvin i močového ústrojí, harmonizuje činnost ženských orgánů a upravuje menstruaci. Navíc podporuje zdravé spalování tuků.
Využití:
Tuto směs tří druhů koření lze využít především k přípravě ájurvédského čaje. Lze ji také přidat chlebového těsta nebo do basmati rýže, kterou krásně provoní a dochutí. V případě čaje pozor na jeho konzumaci po 18:00. Může způsobovat nespavost a časté noční močení!
Příprava čaje: Připravte si 1 litr vody, 1 lžičku kmínu, 1 lžičku koriandru a 1 lžičku fenyklu nebo 3 lžičky směsi KKF. Směs dejte do vody, krátce povařte nebo zalijte horkou vodou. Nechte 10 minut louhovat a seďte. Čaj lze pít denně teplý nebo vlažný po jídle i během jídla.
Složení: koriandr setý (Coriandrum sativum), kmín římský (Cuminum cyminum), fenykl obecný (Foeniculum vulgare)
*Z ekologického zemědělství
BIO Kmín kořenný mletý
Kmín kořenný patří mezi nejstarší koření, které je ceněno pro své kulinářské i léčebné využití. Má hořkosladké aroma, výborně ladí se zeleninovými jídly a je nepostradatelným kořením při pečení domácího pečiva. Podporuje trávení, zmírňuje nadýmání a čistí tělo.
Účinky:
pomáhá při potížích s trávením, nadýmáním a ulevuje při kolikových bolestech
čistí tělo a má protiplísňové a antiparazitní účinky
podporuje tvorbu mateřského mléka
podporuje zdraví dýchacího ústrojí
obsahuje vitamíny A, B1, B2, B3, B6, D, E a širokou škálu minerálů, například vápník, hořčík, železo, zinek, fosfor, měď a draslík
podle ájurvédy kmín kořenný prohřívá a působí ostře
Využití:
Nesmí chybět v kysaném zelí, zelňačce a dalších pokrmech se zelím. Přidává se do nakládané zeleniny, polévek i salátů. Je vhodný také do bylinkových omáček či pod dušená masa. Je to nenahraditelné koření do žitného chleba, ke konzervaci nebo dokonce při výrobě likérů.
Tip: Za vyzkoušení určitě stojí také vzácný, za studena lisovaný kmínový olej té nejvyšší kvality, který by neměl chybět v žádné domácí lékárničce.
Složení: kmín kořenný* (Carum carvi)
*Z ekologického zemědělství
BIO Koriandr (celý a mletý)
Vůně koriandru může připomínat pomerančovou kůru či mrkvovou nať a chuť této byliny je pikantní, lehce hořkosladká. Přidáním do ostrých pokrmů stahuje jejich pálivost, hodí se k nakládání hub či zelí i k přípravě masa. Podporuje trávení, správnou funkci slinivky a harmonizuje činnost močového ústrojí.
Účinky:
usnadňuje trávení těžkých a mastných jídel
zmírňuje nadýmání, bolesti žaludku i střev
podporuje správnou funkci slinivky
napomáhá očistě organismu od parazitů
harmonizuje činnost močového a pohlavního ústrojí
bohatý zdroj minerálů a vitamínů, jako jsou A, B1, B2, C
Využití:
Koriandr je základní součástí kari směsí. Je vhodný k nakládání hub, červené řepy, zelí, do směsí koření na úpravu všech druhů masa, při výrobě uzenin i do omáček. Dochucuje omáčky, likéry i vína a exotickou chuť dodá i několika druhům cukrovinek.
Tip: Žvýkáním koriandru můžete odstranit zápach z úst a osvěžit dech.
Složení: koriandr setý* (Coriandrum sativum)
*Z ekologického zemědělství
BIO Kurkuma (celá a mletá)
Kurkuma patří do stejné čeledi jako zázvor a je stejně tak oblíbená a zdraví prospěšná. Je charakteristická svou nádherně sytě žlutou barvou a nezaměnitelnou chutí. Využijete ji k přípravě zeleniny, luštěnin i masových pokrmů, ale také k přípravě proslulého "zlatého mléka". Kurkuma podporuje zdraví jater i srdce, posiluje imunitu a minimalizuje zánětlivé procesy.
Účinky:
podporuje zdraví jater, tvorbu žluči a trávení
udržuje správnou funkci kardiovaskulárního systému, pečuje o cévní systém a posiluje unavené srdce
má rovněž pozitivní vliv na psychiku, nervový systém a klidný spánek
při pravidelném dlouhodobém užívání ulevuje při bolestech kloubů a podporuje zdraví pohybového aparátu
posiluje imunitu a působí jako antioxidant
minimalizuje zánětlivé procesy
z pohledu ájurvédy přináší do našeho stravování sjednocení všech základních energií - a tato harmonie je základem pevného zdraví
Tip: Díky svému prohřívacímu efektu je směs také velmi vhodná pro osoby s nízkým tlakem.
Využití:
Kurkuma je v kuchyni doslova "zlatým pokladem". Velmi oblíbená je především v indické a asijské kuchyni. Kurkumu můžeme používat samostatně nebo jako součást klasických směsí koření, jako je například známé a oblíbené kari. Využívá se v při přípravě zeleniny, luštěnin i masových pokrmů.
Kurkuma je díky své výrazné barvě často používána jako přírodní barvivo při přípravě rýže, zeleninových směsí, sýrů nebo dezertů a sladkostí. Oblíbené jsou také nápoje z kurkumy a koření, které krásně prohřejí naše tělo, prospívají psychice a potěší chuťové buňky. Jsou velmi oblíbené hlavně v chladných dnech. Z Asie pochází i recept na tzv. zlaté mléko - kombinace rostlinného mléka s kurkumou, kardamomem, chilli a zázvorem.
Tip: Umíchejte si antioxidační ranní koktejl. Do sklenice vymačkejte celou limetku. Přidejte půl lžičky mleté kurkumy, zázvoru, špetku himalájské soli a trochu černého pepře. Pokud máte rádi, můžete do koktejlu přidat ještě půl lžičky ceylonské skořice.
Složení: kurkumovník dlouhý* (Curcuma longa) - mletý oddenek
*Z ekologického zemědělství
BIO Pepř černý mletý
Černý pepř je koření, které najdeme ve všech kuchyních světa. Různým zpracováním se vyrábí pepř černý, zelený a bílý. Černý pepř je nejpoužívanější. Má příjemné zemité aroma, které se mísí s lehce nasládlou vůní a výraznou pepřovou chutí. Používá se mletý, drcený nebo celý. Přidává se do polévek, omáček, na zeleninu i na maso a díky prohřívacímu efektu pomáhá nastartovat metabolismus, obrourávat tuky a snižovat nadváhu.
Účinky:
silně prohřívá - je ideální pro osoby trpící zimomřivostí či nedostatečným prokrvením končetin
pomáhá nastartovat metabolismus
odbourává tuky a pomáhá snižovat nadváhu
podporuje správné fungování kardiovaskulárního systému
používá se také při zahlenění organismu a nachlazení
Využití:
Pepř je nepostradatelným kořením, přidává se do perníků, vyrábí se čokoláda s pepřem, ochucují se jím alkoholické i nealkoholické nápoje a v Indii je oblíbený i čaj s pepřem. Hodí se k masům, přidává se do zeleninových i luštěninových jídel. Ať už samostatně nebo jako součást kořenících směsí je pepř výrazným tvůrcem chuti jídel.
Drcený pepř se často používá na přípravu masa, steaků a ryb. Používá se také pro svoji typickou barvu a strukturu, která dodá pokrmu zajímavý vzhled. Celý pepř je tvrdý, proto se přidává pouze pro aromatizaci jídla. Najdeme ho ve vývarech, omáčkách nebo v nakládané zelenině či uzeninách.
Složení: pepřovník černý* (kálí mirč, Piper nigrum) - plod
*Z ekologického zemědělství
BIO Pepř dlouhý mletý
Pepř dlouhý (pippali) má podlouhlý a tobolkovitý tvar. Je charakteristický vůní anýzu a lékořice a jemně nasládlou chutí, zachovává si ale zároveň typickou pepřovou pálivost a ostrost. Oproti klasickému černému pepři je mnohem výraznější a pikantnější. Pippali zrychluje metabolismus, napomáhá trávení a podporuje zdravou chuť k jídlu.
Účinky:
dle ájurvédy pomáhá dlouhý pepř při různých trávicích potížích
probouzí trávicí oheň - agni a klidní vatu a kaphu
zrychluje metabolismus, napomáhá trávení a podporuje zdravou chuť k jídlu
užívá se také při nachlazení a dýchacích potížích způsobených prochladnutím a chladem v těle
posiluje kardiovaskulární systém
Využití:
Velmi často bývá součástí různých směsí koření. Velmi chutné jsou kombinace s chilli, kari nebo s kořeními sladké chuti, jako např. skořice, hřebíček či badyán. V těchto směsích se nejčastěji používá do omáček a chutney, skvěle duchutí polévky, leča, luštěniny i maso. Skvěle chutná také v tradičním kořeněném čaji s medem a mlékem.
Tip: Můžete si namíchat vlastní domácí kořenící směs s dlouhým pepřem. Příjemná je kombinace s kardamomem, kurkumou nebo koriandrem.
Složení: pepř dlouhý *(pippali, Piper longum, bengálský pepř) - plod
* Z ekologického zemědělství
Bio Římský Kmín
Římský kmín má výraznou kořeněnou vůni i chuť a dodává pokrmům nádech orientu. Oproti klasickému kmínu má však ostřejší a mírně nahořklou chuť. Využívá se hlavně v indické a arabské kuchyni. Podporuje chuť k jídlu, zmírňuje nadýmání, podporuje kardiovaskulární systém a čistí zažívací trakt.
Účinky:
podporuje chuť k jídlu
čistí zažívací trakt a umí si poradit také s vnitřními parazity
ulevuje při potížích s nadýmáním a plynatostí
napomáhá při trávení těžších pokrmů
podporuje kardiovaskulární systém a posiluje jeho funkci
udržuje optimální hladinu cukru v krvi
má silné antioxidační účinky, díky kterým podporuje přirozenou obranyschopnost organismu
Využití:
Římský kmín je vhodný pro přípravu různých druhů mas, i toho mletého. Pilaf, kebab, kebabčeta, kofta - všude jej můžete přidat pro zvýraznění chuti. Bývá součástí klobás a salámů, kterým dodává charakteristickou chuť i vůni. Lze ho použít k dochucení sýrů nebo také do slaného pečiva. Pro svou pikantní chuť je součástí mnoha oblíbených kořeněných směsí, jako je např. kari koření.
Tip: Aby se rozvinula příjemná chuť i vůně, je vhodné římský kmín nejdříve opražit na sucho nebo na trošce tuku.
Složení: římský kmín* (šabrej kmínovitý, kmín, džíra, Cuminum cyminum) - semena
*Z ekologického zemědělství
BIO Skořice (celá a mletá)
Zapomeňte na čínskou skořici ze supermarketů - jakmile ochutnáte tu cejlonskou, už nebudete chtít jinou. Cejlonská skořice překvapí svou jemnější a sladší chutí s ovocným nádechem, ale hlavně obsahuje jen minimální množství kumarinu. Je měkčí, jemnější a světlejší. Může se tak konzumovat přímo rozkousáním.
Účinky:
blahodárný vliv na trávení
prohřívá organismus
podporuje krevní oběh
obsahuje účinné antioxidanty
má dezinfekční a antibakteriální účinky
při nachlazení a chřipce stimuluje pocení a pomáhá snižovat tělesnou teplotu
v ájurvédě snižuje Vátu a Kaphu, zvyšuje Pittu
pomáhá při celkové slabosti nebo rekonvalescenci organismu
Využití:
Oblíbená do teplých nápojů, k dochucení sladkých ovocných jídel, kompotů a rýžových nákypů. Využívá se také v likérnictví a bývá součástí parfémů. V exotických pokrmech ji využijete také k dochucení omáček či masa.
Tip: Smíchejte každé ráno ve vlažné vodě lžičku medu, lžičku skořice a šťávu z citronu a nastartujete svůj den zdravým nápojem.
Složení: skořice pravá* (Cinnamomum verum, skořice cejlonská)
*z ekologického zemědělství
BIO Trikatu Směs
Směs koření Trikatu tvoří pepř dlouhý (pippali), pepř černý a zázvor lékařský. Směs má silné aroma a je velmi pikantní, pálivá a vysoce prohřívací. Je vzpruhou pro trávení, pozitivně působí na kardiovaskulární i nervovou soustavu a podporuje celkovou obranyschopnost organismu.
Účinky:
stimuluje Agni, tedy "trávicí oheň" a zlepšuje vstřebávání živin v těle
díky přítomnosti antioxidantů a vitaminu C nabízí Trikatu podporu pro zlepšení imunitního systému
má silné antivirové, antibakteriální a protiplísňové vlastnosti
účinným pomocníkem při prevenci infekcí a nachlazení
Využití:
Směs je vhodná do ostřejších jídel. Výborná je pro ochucení masa i omáček zejména v indické kuchyni. Stačí přidat malé množství směsi.
Tip: Dle ájurvédy se může tato směs aplikovat při bolestech krku. Povařte pár minut špetku tohoto koření v menším množství vody a vypijte, nejlépe po jídle.
Složení: pepřovník černý∗ (kálí mirč, Piper nigrum) - plod, dlouhý pepř∗ (pippali, Piper longum) - plod, zázvor pravý∗ (Zingiber offciale) - oddenek
*Z ekologického zemědělství
BIO Zázvor Mletý
Pálivý a prohřívací zázvor patří mezi nejoblíbenější koření po celém světě. Je také jednou z nejpoužívanějších rostlin v ájurvédě a čínské medicíně. Využívá se ve fyzioterapii, medicíně i v kuchyni. Využijete ho ve slaných i sladkých pokrmech. Prohřívá tělo, podporuje trávení a pomáhá při boji s nachlazením.
Účinky:
čerstvý zázvor zvyšuje Agní, ale nezvyšuje při tom teplo v těle; sušený zázvor zahřívá výrazně i tělo samotné
při užívání zázvoru platí zlaté ájurvédské pravidlo: všeho s mírou a citlivě pozorovat zpětnou vazbu na tělo
je velmi prospěšný pro trávení, podporuje tvorbu žaludečních šťáv i žluči
podporuje činnost jater, srdce, pružnost cév a krevního oběh
pomáhá tělu v boji s nachlazením, s rýmou a úporným kašlem
prohřívá a vyvolává pocení
je zdrojem vitamínů A, B1, B2, B6, C, E, stejně jako draslíku, hořčíku, sodíku, fosforu, vápníku a železa
Využití:
Zázvor se v indické a asijské kuchyni přidává do slaných i sladkých pokrmů a marinád. Velmi oblíbený je v limonádách a čajových směsí. Je také vynikající jako součást masových i zeleninových směsí. Velmi často se pije samotný nebo jako součást dalších čajů.
TIP: Připravte si zdravý zázvorový sirup. Smíchejte 2 lžičky čerstvého zázvoru nasekaného na malé kousky ve 200 ml vody a vařte asi 30 minut. Následně přidejte 100 g cukru nebo medu a nechte směs zhoustnout. Sirup užívejte po lžičkách, můžete jej zamíchat i do čaje.
Složení: zázvor pravý* (Zingiber officinale) - oddenek
*Z ekologického zemědělství
HN Černucha Setá
Černucha setá (lidově černý kmín) má příjemnou vůni podobnou muškátovému oříšku a chutná lehce pálivě. Její typická chuť a vůně se nehodí do pokrmů, jež mají působit jemně a lahodně.
Účinky:
má horkou a suchou povahu, napomáhá při trávení
má stimulující účinky na imunitní systém
působí antioxidačně, protizánětlivě, antibakteriálně, antiviroticky a antimykoticky
Využití:
Používá se při pečení masa, ryb, výrobě uzenin. Je vhodná při pečení chleba a pečiva, dává se do zeleninových polévek.
Složení: černucha setá (Nigella sativa) - semena