Život s lupénkou: Zkuste to bez chemie!

11.05.2022

Lupénka je nepříjemné onemocnění, které postihuje nejen pokožku, ale zanechává své stopy také na psychice. Jaké jsou její formy a možnosti léčby? A jde to i bez kortikosteroidů?

Co je to lupénka a proč vzniká?

Lupénka neboli psoriáza je neinfekční zánětlivé kožní onemocnění. Postihuje hlavně kůži, může však zasáhnout i nehty a klouby. Je charakterizováno zánětem způsobeným dysfunkcí imunitního systému a doprovází ho menší či větší viditelné známky zánětu, jako jsou vyvýšená ložiska a šupiny na kůži.

Proces přirozené regenerace pokožky probíhá nepřetržitě, přičemž kompletní buněčná obnova pokožky trvá obvykle 28 dní. Při lupénce je tento proces extrémně zrychlený - trvá jen asi 4 dny. Na místech postižených lupénkou je se pak odumřelé kožní buňky hromadí v psoriatických ložiscích. Nově vzniklé kožní buňky ale nejsou dostatečně vyvinuté a obsahují buňky typické pro zánět. Takto postižená kůže pak ztrácí svou ochrannou funkci, svědí, je citlivá a často bolestivá.

Jak se lupénka projevuje a jaké jsou její formy?

V nejlehčích případech lupénky se na kůži objevují jedno nebo dvě ohniska, v těch nejtěžších potom může nemoc postihovat rozsáhlé kožní plochy. Projevy lupénky se mohou u každého trochu lišit. Mezi hlavní příznaky většinou patří:

  • vyvýšená červená ložiska krytá bílými šupinkami, které odskakují jako šupinky vosku

  • v akutní fázi postižená místa svědí a pálí

  • při poškrábání se objevuje tečkovité krvácení

  • hrubý povrch nehtů - dolíčkování, žlutohnědé skvrny (tzv. olejové skvrny)

Podle vzhledu a lokalizace projevů lze lupénku rozdělit na chronickou, akutní, nehtovou a kloubní. Méně časté formy jsou potom kapkovitá, exsudativní, pustulózní, verukózní, slizniční a další.

  • Chronická ložisková psoriáza: je nejčastější formou lupénky, kterou trpí až 95 % lidí postižených tímto nepříjemným onemocněním. Základními projevy jsou vyvýšená, ostře ohraničená červená ložiska s šupinami - v zásadě se vyskytují na kůži trupu a končetin. Ložiska se zvětšují a splývají do různých tvarů a mohou se objevit také ve vlasech, na dlaních, ploskách nohou nebo v místech kožních záhybů.

  • Akutní exantematická psoriáza: je častá u dětí a mladých osob a většinou jí předchází angína nebo viróza. Základními projevy jsou různě velké pupínky, neštovičky nebo červená ložiska rozesetá na kůži trupu a končetin.

  • Lupénka nehtů: projevuje se jako ďolíčkování a celkové ztluštění nehtu. Pod nehtem se také objevují se také žlutohnědé skvrny (tzv. olejové).

  • Lupénka postihující klouby (psoriatická artritida): je chronickým zánětem jednoho nebo více převážně drobných kloubů, který může vést až k deformaci kloubu s úplnou ztrátou jeho funkce. Postižené klouby jsou většinou oteklé a zarudlé. Zánět může postihovat také úpony šlach, klouby páteře, kyčle. Psoriatická artritida se podobá revmatoidní artritidě a je často provázaná s výše uvedenou lupénkou nehtů.

Faktory ovlivňující vznik a průběh lupénky

  • Zhruba ve 30 % případů hraje roli genetická predispozice.

  • Kromě autoimunity se na vzniku mohou podílet i hormony - mezi kritická období nástupu lupénky patří často puberta či menopauza.

  • Lupénku mohou vyvolat také některá onemocnění - například cukrovka, poruchy metabolismu tuků, špatná funkce štítné žlázy nebo jater či alergie.

  • Svůj význam hraje také psychika - vznik či zhoršení lupénky může způsobovat například zvýšený stres.

  • Na stavu lupénky se podílí také aktuální sezóna a klima - v období podzim-jaro se v zásadě zhoršuje a v létě zase zlepšuje.

  • Stejně jako u atopického ekzému výrazně pomáhá moře a slunce.

Standardní léčba lupénky

Lupénka je nemoc léčitelná, ale dosud nejsou známy případy, kdy by byla úspěšně zcela vyléčena. Hlavním cílem medicínské léčby je dostat nemoc pod kontrolu - tedy docílit zhojení aktuálních projevů, případně jejich stav stabilizovat.

Lokálně se používají gely, krémy a tělová mléka na na bázi látek jako: černouhelný dehet, kortikosteroidy, retinoidy či D3. V rámci alternativní léčby se používá také sůl z Mrtvého moře. V závažnějších případech dochází i k vnitřnímu podávání léků a fototerapii (UVB složka ultrafialového záření) nebo fotochemoterapie (PUVA) - jedná se o společný efekt tzv. psoralenů, léků, a UVA složky ultrafialového záření.

Věděli jste, že: i v běžné léčbě lupénky se využívá podpůrného efektu vhodné diety, psychoterapie nebo klimatoterapie?

Pomoc při léčbě lupénky hledejte v přírodě

  • Základem péče o pokožku postiženou lupénkou by měla být pravidelná hydratace a obnova její přirozené bariéry. Indický Neem je známý svými očistnými, antiseptickými a antibakteriálními účinky. Účinně ulevuje při zánětech, zmírňuje pocity svědění a pomáhá pokožce vytvořit přirozenou bariéru - díky těmto skvělým vlastnostem bude vaší hlavní zbraní v boji proti lupénce.

Tip: Neemová kosmetická řada Nimba Family Cosmetics byla sestavena dle ájurvédských principů i evropských norem přírodní kosmetiky. Byla vyvinuta a testována atopikem a najdete v ní pečující a hydratační tělové mléko a sprchový gel s obsahem neemu.

  • K promazávání můžete použít například BIO RAW kokosový olej, který má zklidňující a ochlazující účinky, a je proto ideální k péči o zanícenou psoriatickou pokožku.

  • Zaměřte se také na úpravu jídelníčku a očistu organismu:

    • Omezte cukr, mléko a alkohol.

    • Je potřeba posílit a očistit játra, zažívací systém a podpořit celkovou imunitu. Vyzkoušejte například ájurvédský doplněk stravy BIO Triphala, který podporuje detoxikaci a stimuluje činnost jater a střev.

    • S očistou a posílením imunity vám pomůže také BIO kurkuma v kapslích, která je proslulá svými antiseptickými a antibakteriálními vlastnostmi.

    • Známým antioxidantem, který podporuje přirozenou obranyschopnost organismu a pomáhá čistit tělo, je také Aloe Vera. Vyzkoušet můžete například 100% šťávu z Aloe Vera.

  • Pečujte o celkovou tělesnou i duševní pohodu, které je při léčbě lupénky rozhodující. Minimalizujte stres, začleňte do péče o sebe jógu či dýchací techniky a vyhýbejte se stresovým situacím.

  • Začněte s otužováním - kromě toho, že pomáhá ulevit při svědění, má navíc výborný vliv na psychiku a celkovou odolnost organismu.

  • Vyměňte chemické prací a kosmetické prostředky za ty přírodní.