Seborea ve vlasech: Lze s ní účinně bojovat přírodní cestou?

28.02.2022

Seborea nebo také seboroická dermatitida patří mezi častá onemocnění kůže, které sice není nijak závažné ani nakažlivé, ale její projevy jsou pro nositele velmi nepříjemné a často omezující. Lze její projevy zmírnit bez použití chemie?

Seborea: Projevy a příčiny vzniku

Seborea se může projevit v každém věku, od kojeneckého až po dospělost. Náchylnější jsou na její projevy především muži - to z důvodu vyšší hladiny testosteronu. Vyskytuje se především v oblasti vlasů, obočí a trupu.

Seborea se projevuje zarudnutou a viditelně se odlupující kůží - vznikají tak mastné žlutavé šupiny. Pokud postihuje vlasovou pokožku, hovoříme o mastných lupech, které jsou výrazně větší než lupy suché. Pokožka bývá často zarudlá a výrazně svědivá.

Věděli jste, že: u řady lidí má na výskyt seborey vliv také počasí? Zpravidla se zhoršuje během zimního období. Nemoci ovšem nesvědčí ani časté změny teplot a obecně přechod ze zimního období do jara. U dětí je pak seborea spojena s vyšším množstvím vitamínu A.


Přesná příčina vzniku seborey dosud známá není, ale na její vznik mohou mít vliv následující faktory:

  • zvýšená činnost mazových žláz

  • přemnožení kvasinek

  • oslabený imunitní systém

  • genetické dispozice

  • hormonální nerovnováha

  • stres

  • užívání některých léků

  • nevhodné kosmetické přípravky

Jak se seboroická dermatitida tradičně léčí?

Nejlepší způsob, jak zmírnit projevy seborrhoické dermatitidy je prevence nebo regulace spouštěcích faktorů a důkladnou péčí o postižená místa. Ne vždy ale samotná prevence pomáhá.

Moderní medicína zatím nenabízí efektivní léčbu seborey, umí pouze zmírňovat její příznaky. V případě úporné a těžké formy se většinou volí léčba kortikosteroidy, antimykotiky, případně antibiotiky doplněnými o podávání železa, selenu, zinku a vitamínů skupiny B. Přípravky pro lokální léčbu pak obsahují některé z následujících aktivních látek: climbazol, pirocton olamine, polidocanol, protizánětlivé látky (např. kyselina salicylová a resorcin), minerály (zinek, sulfid seleničitý) nebo antimykotika (ketokonazol).


Co když nechcete seboreu léčit chemickými přípravky?

Zatímco moderní medicína si se seboreou příliš rady neví, tak tradiční ájurvéda má eso v rukávu. NEEM neboli Zederach indický (Nimba) je strom rostoucí především v Indii. Jeho očistné účinky jsou známé už po celá staletí a za studena lisovaný olej z plodů Nimby má:

  • antiseptické

  • antivirové

  • antibakteriální

  • a protiplísňové účinky

  • pomáhá zmírnit pocity svědění

Proto se v ájurvédě tradičně používá při akné, ekzémech, lupech, alergické dermatitidě a osvědčil se také při léčbě seborey.


V ájurvédě je všeobecně známo, že neem je neuvěřitelně efektivním bojovníkem zejména proti akné a je často spojován s přirozeně krásnou zářící pokožkou a zdravou pokožkou hlavy. Díky svým antiseptickým a antibakteriálním vlastnostem pomáhá efektivně bojovat proti lupům i nepříjemnému svědění - pokožku hlavy šetrně desinfikuje a zabraňuje tak vzniku mykotických mikroorganismů, které způsobují nepříjemné svědění a olupování. Pokožku současně regeneruje a vyživuje.

Neemový vlasový šampon: Vaše první pomoc v boji se seboreou

Celá neemová řada Nimba Family Cosmetics byla stejně jako všechny kosmetické řady Healing Nature vyvinuta dle ájurvédských principů i evropských norem přírodní kosmetiky. Přírodní cestou pomáhá s problematickou pokožkou, kterou účinně obnovuje a pomáhá jí navrátit přirozenou rovnováhu.

Tip: V neemové řadě najdete také neemové tělové mléko, neemový sprchový gel či neemový tělový pudr. Doporučujeme také HN omlazující balzám levandule s Radicare Gold.

Dejte sbohem kortikosteroidům a dalším chemickým přípravkům, které zatěžují váš organismus a vyzkoušejte moudrou sílu přírody - a to i vnitřně.