Lišeje a opary: Jak na přírodní léčbu?
Trápí vás svědivá ložiska, časté opary či jiné kožní potíže? Pojďte zjistit, jak na jejich léčbu bez použití chemie.
Opar: Nejrozšířenější infekce na světě
Velmi rozšířené a nakažlivé opary postihují zejména jedince s narušenou imunitou, kteří jsou oslabeni nemocí, stresem nebo jenom obyčejným podzimním nachlazením. Lehký a nekomplikovaný opar se zahojí přibližně do deseti dnů.
Jak na opary přírodní cestou?
Jestliže při prvním výskytu oparu nechcete hned utíkat do lékárny pro mastičku, hledejte pomoc v přírodě. Léčbu můžete vzít z gruntu a konzumovat také potraviny zabraňující virovým onemocněním, mezi které patří česnek, kokosový olej nebo třeba zázvor.
Na opary se často používá obklad z mírně zředěného droždí. Stačí droždí lehce naředit vodou a opar směsí pokrýt. Díky tomu opar rychle vyschne a doba jeho hojení se výrazně zkracuje. Droždí navíc obsahuje vitamíny skupiny B, které usnadňují hojení.
Vyzkoušet můžete i ledový obklad ze zeleného čaje. Použitý sáček zeleného čaje nechte zmrazit v mrazáku, vytáhněte a přikládejte na opar. Antioxidační a vysušující účinky zeleného čaje urychlují vysoušení a hojení. V případě, že máte pásový opar, udělejte si silný nálev zeleného nebo černého čaje, namočte si v něm vatový tampon a několikrát denně přikládejte.
Česnek, zázvor a kokosový olej pomáhají bojovat s virovými onemocněními. Můžete tak vyzkoušet na opar přikládat plátky česneku a zázvoru a následně promazat kokosovým olejem.
Neem má antibakteriální, antivirové, protizánětlivé, analgetické a detoxikační účinky. Pomůže tak nejen urychlit hojení oparu, ale navíc uleví od bolesti a svědění. Neemový prášek smíchejte s malým množstvím vody a naneste na opar - pomůže ho vysušit a ještě vám uleví.
Pozor: Důležité je, aby se mohl opar hojit v klidu a bez dalších poranění - postižené místo byste tedy neměli škrábat a drbat, aby nedošlo k rozšíření infekce na větší plochu.
Lišej: Souhrnný název pro všechny kožní potíže
Jedná se o lidový výraz pro nejrůznější kožní změny, které mohou na obličeji, nebo i jinde na kůži, vzniknout. Obecně se dá popsat jako svědivé ohraničené ložisko na kůži. Může mít na svém povrchu šupinky, někdy ho také doprovází vznik pupínků. Může se jednat o ekzém, ale také i o mykózu - plísňové či kvasinkové onemocnění.
V každém případě je potřeba nejprve získat přesnou diagnózu a až poté volit vhodnou léčbu.
Jak na lišej přírodní cestou?
Při léčbě lišeje je vhodné sáhnout po bylinách, které podpoří regeneraci pokožky, podpoří její hojení a zmírní její svědění. Mezi takové byliny patří:
Lopuch větší. Výtažek z kořenů a listů obsahuje řadu zajímavých látek - glykosidy, flavonoidy, taniny, silice, polyacetyleny, pryskyřice, sliz, alkaloidy a éterický olej. Kořen lopuchu obsahuje látky s výrazným fungicidním a fytoncidním účinkem, efektivně pomáhá proti plísním, ekzémům i opruzeninám.
Kurkuma. Má antiseptické účinky a pomáhá regenerovat pokožku - extrakt z kurkumy dlouhé se aplikuje přímo na postižené místo.
Měsíček lékařský. Hojivé účinky měsíčku asi není třeba představovat. Měsíčkové masti i oleje jsou běžně k dostání a jsou vhodné k počátečnímu ošetření lišeje.
Neem. Neem má na pokožku blahodárné účinky - pomáhá při ekzémech, lupénce, mykóze i lupech. Díky jeho antibakteriálním, antivirovým, antihistaminickým, analgetickým, detoxikačním a protizánětlivým účinkům s ním nikdy nešlápnete vedle, ať už je příčina vašich kožních obtíží jakákoliv. Můžete sáhnout po již výše zmiňovaném neemovém prášku, nebo vyzkoušet přírodní neemovou kosmetickou řadu.
Zdraví vaší pokožky začíná uvnitř
Ať už vás trápí jakékoliv kožní potíže, je třeba myslet na to, že jejich příčina často tkví ve vnitřní nerovnováze. Oslabená játra, stres, vnitřní nepohoda či nevhodná strava si na stavu vaší pokožky vždy vyberou daň. Přestože vám výše uvedené bylinky a rady pomohou ulevit od příznaků, je třeba vždy řešit příčinu uvnitř.
Dbejte na psychickou pohodu, vyváženou stravu a dostatek pohybu.