Jak na sinusitidu (zánět dutin)?
Máte teplotu, trápí vás ucpaný nos a hnisavá rýma? Tak to vypadá na zánět dutin. Jak se projevuje, jaké jsou jeho příčiny a jak s ním bojovat přírodní cestou?
Co způsobuje zánět dutin?
Sinusitis je zánětlivé onemocnění vedlejších dutin dýchacích cest a postižená je nejčastěji dutina čelistní. Až 85 % zánětů čelistní dutiny je rinogenného původu způsobených akutní rýmou nebo chřipkou. Zbývajících 15 % zánětů vedlejších dutin dýchacích cest je dentálního původu.
Nejčastější příčinou jsou viry - ty naruší povrch sliznice, na které se následně přemnoží nežádoucí bakterie. Proto většinou rýma vodová přechází v rýmu hnisavou.
Příčiny:
Virové onemocnění doprovázené rýmou.
Infekce zubu v horní čelisti.
Alergická rýma.
Úraz hlavy.
Nadměrné užívání některých léků.
Vrozené vady.
Jak se zánět dutin projevuje?
Většinou začíná jako rýma, která je ze začátku vodnatá, ale postupně dochází k její změně v hnisavou.
Následně se přidávají teploty kolem 38˚C (u dětí mohou být i vyšší).
Dále se objevují příznaky jako celková únava, nechutenství či bolesti svalů.
Zhoršuje se kvalita čichových vjemů, která může vést až k přechodné ztrátě čichu, občas se přidává také pálení nebo bolest v krku.
Vyskytují se bolesti hlavy a bolest v oblasti postižené dutiny při poklepu. (V případě bolestivosti při poklepu v souvislosti s rýmou je diagnóza téměř jistá, pokud ale rýma chybí, možná se jedná o nerozpoznaný zubní kaz a s ním související zánět.)
Hodí se vědět: Pokud is nejste jisti, zda skutečně sinusitidu máte, nebo ne, můžete zkusit poskakování nebo předklon - při sinusitidě ucítíte v oblasti zánětu bolest.
Pokud není akutní sinusitida dostatečně vyléčená, může přejít v sinusitidu chronickou. U chronické sinusitidy se mohou porjevovat některé výše uvedené příznaky, ale většinou nebývají doprovázeny zvýšenou teplotou. Nejčastěji se projevuje dlouhotrvající hisavou rýmou, trvale ucpaným nosem či nočním chrápáním.
Co platí na zánět dutin?
Před zahájením léčby je nejdřív potřeba určit příčinu. Na zánět virového původu platí klid a podpora imunity organismu. U zánětu bakteriálního původu pak lékaři volí antibiotika.
K léčbě sinusitis můžete použít kapky vyrobené z neemovéh prášku, které pomohou při zmírňování zánětu až po jeho celkové odstranění. Smíchejte jednu čajovou lžičku neemového prášku v šálku horké vody a berte 2-3 kapky dvakrát denně.
Léčbu můžete podpořit například prohříváním paží - a to až na 45 ˚C po dobu 30 minut (ideálně v předklonu). Sliznice se lépe prokrví a hlen se začne rychleji uvolňovat.
Vyzkoušet můžete také napařování. Do hrnce s horkou vodou nakapejte trochu esenciálního oleje (například mátový, meduňkový či eukalyptový), přehoďte si přes hlavu ručník a inhalujte.
Zařaďte do jídelníčku hodně ovoce a zeleniny a dodržujte pravidelný spánkový režim.