Jak na péči o atopickou pokožku?
Suchá, hrubá a napnutá pokožka, neustálé svědění. Suché šupinky, prasklinky a nekonečné mazání bez valných výsledků. Každý, kdo se v životě potýká s atopickým ekzémem, už asi vyzkoušel řadu mastí, koupelí a dalších přípravků, které mu měly zaručeně ulevit.
Atopický ekzém si nevybírá
Atopická dermatitida neboli atopický ekzém je dědičné kožní onemocnění, kterým trpí 15 až 30 % dětí do 7 let, 2 až 10 % dospělých a postihuje stejně často muže i ženy.
Kůže trpící atopickým ekzémem neprodukuje dostatečné množství povrchových lipidů (přirozených hydratačních složek pokožky). V důsledku toho bývá kůže velmi suchá, ale také náchylná k vnějším vlivům - postrádá totiž přirozenou ochrannou bariéru. Do kůže tak mohou pronikat některé alergeny a dráždivé látky - například prací prostředky, částečky prachu či nejrůznější alergeny, které způsobují svědění a zánět. Jedná se tedy o kožní zánět, který má většinou alergický původ.
U ekzému se většinou střídají období klidu (remise) a vzplanutí (exacerbace), průběh onemocnění je kontinuální jen ve výjimečných případech. Atopie představuje genetický předpoklad pro rozvoj alergií. Ekzém bývá často spojen s dalším příbuznými jevy, jako je senná rýma, astma, nebo alergie. Proto se může zhoršovat například v pylové sezóně a na podzim postupně mizet.
Příčiny a projevy atopického ekzému
Předpoklad pro atopii je genetický, ale jsou vybrané spouštěče, které mohou ekzém zhoršovat:
alergeny (srst zvířat, roztoči, pyly, plísně, atd.)
bakterie, viry, plísně, kvasinky
změny ve stravě
stres
hormonální změny
teplotní změny
Jak vypadá ekzém?
Atopie se vyznačuje svědivými a často i nevzhlednými načervenalými místy na pokožce. Hrubá, šupinatá ložiska se u malých dětí vyskytují nejvíce na obličeji, u starších dětí a dospělých pak v záhybech kůže kolem loktů, zápěstí a kolen.
Ložiska výrazně svědí, ale škrábáním se do kůže dostávají bakterie, vzniká infekce, což ekzém pochopitelně zhoršuje. Šupinatá ložiska se následně odlupují, mohou praskat a krvácet. Občas se také tvoří mokvající puchýře.
Mezi nejtypičtější příznaky ekzému patří:
suchá a podrážděná pokožka
zánětlivé pupínky a puchýřky
svědění a otok
mokvání
odlupující se plochy a následně strupy
v případech chronického ekzému pak zhrubnutí a barevné změny kůže
Jak o atopickou pokožku pečovat?
V akutní fázi se k léčbě ekzému nejčastěji používají kortikosteroidní krémy a následně se volí udržovací péče: přípravky čištění bez mýdla a pravidelná aplikace emoliencia často v kombinaci podávání antihistaminik. Současná léčba atopického ekzému je tedy zaměřena výhradně na potírání příznaků. Což jekrátkozraké. Zkuste to jinak - přírodně! A jděte až do příčiny.
Přírodní péče o atopickou pokožku
Nejnepříjemnějším projevem ekzému je suchá a napnutá pokožka provázena neustálým svěděním a nutkáním ke škrábání. Základem péče o atopickou pokožku by tedy měla být pravidelná hydratace a obnova její přirozené bariéry (ochrany). Vezměte si na pomoc indický NEEM a vyzkoušejte, jaké to je, zažít úlevu od svědění bez pomoci chemie.
NEEM neboli Zederach indický (Nimba) je strom rostoucí především v Indii. Jeho očistné účinky jsou známé už po celá staletí a HN Nimba Family neemová kosmetická řada je tvořena dle této starodávné moudrosti.
Doporučujeme: Pro nejlepší výsledek vyzkoušejte kombinaci Neemového sprchového gelu a Neemového tělového mléka.
NEEM (Nimba) ulevuje při ekzému, neboť:
působí proti velké škále různých kožních obtíží
má antiseptické účinky
pomáhá zmírnit pocity svědění
má antivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky
ulevuje při zánětech