Akné: Jak na účinnou léčbu přírodní cestou?
Věděli jste, že se kožním projevem akné potýká více než 80 % všech dospívajících a 40 % dospělých? Akné je nejen nevzhledné, ale především nepříjemné a mnohdy bolestivé onemocnění. Lze akné nějak předcházet? Na jaké spouštěcí faktory si dát pozor? A jak se o aknózní pleť starat?
Akné: Příčiny a druhy
Akné je onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů, které se nejčastěji projevuje v oblasti obličeje a horních partií trupu. Mezi nejvýznamnější faktory ovlivňující jeho vznik patří zvýšená produkce mazu, hormonální vlivy, genetická dispozice a také vliv některých bakterií.
Různé typy akné bývají často spojeny s určitým věkem. Počátkem puberty má téměř každý dospívající alespoň mírné projevy akné komedonika. Většinou se zahojí a dále se již nikdy v průběhu života neobjevuje. Jindy ale přechází v papulopustulozní akné a u někoho i v těžší modulární či cystické formy. Významnou roli má právě v těchto případech genetická dispozice a hormonální vlivy.
- Nejmírnější formou je akné komedonika. Projevuje se komedony, což jsou vývody žláz vyplněné hromadícím se mazem. Pokud jsou ústí otevřená, mají černou barvu, pokud jsou uzavřená, tak bělavě prosvítají.
- Další variantou je akné papulopustuloza. Hlavními příznaky jsou zanícené červené pupínky často s hnisavou žlutou čepičkou na povrchu.
- Závažnější formou je potom akné nodulocystika. V tomto případě se tvoří bolestivé hrboly, ze kterých vytéká hnis.
Věděli jste, že: existují také kožní projevy podobné akné, které mohou být vyvolány působením některých léků? Při léčbě kortikosteroidy může vznikat tzv. steroidní akné a při používání kosmetických přípravků s komedogenními účinky zase akné kosmetika.
Mikrozánět: Příčina nekonečného cyklu akné
Akné je primárně zánětlivé onemocnění. Podle nejnovějších výzkumů je mikroskopický zánět jednou z hlavních příčin akné a je přítomen v každé fázi vývoje akné - nikoliv až ve finální fázi, ve které se objevují zanícené pupínky. Proto je obzvláště důležité se o pleť se sklonem k akné správně starat. Základem je samozřejmě hloubkové čištění, ale je třeba pečlivě volit vhodnou kosmetiku - mýdlový základ může vést k vysušení a podráždění již tak narušené pokožky a zase příliš mastné přípravky mohou vést k ucpávání pórů. Pokud se nechcete dostat do nekonečného cyklu pokus-omyl, vsaďte na přírodní kosmetiku ověřenou tisíce lety praxe - vyzkoušejte k péči o svou aknózní pleť neemovou kosmetickou řadu Nimba Family Cosmetics.
Bohužel neexistuje nic, co by akné "vyléčilo". Ale porozumění potenciálním spouštěcím faktorům, vám však může pomoci dosáhnout úlevy od příznaků a zlepšení celkového stavu vaší pleti. Jaké faktory to jsou?
Strava: Většina vědců se shoduje na tom, že potraviny s vysokým glykemickým indexem a mléčné výrobky mohou u problematické pleti způsobit vzplanutí příznaků. Dle ájurvédy je při potížích s akné potřeba vyčistit krev. S čištěním krve vám pomohou ájurvédské doplňky stravy HN Haldika nebo HN Kurkuma v kombinaci s BIO Noni džusem. Určitě stojí za to vyzkoušet také lahodný Aloe Vera džus a proslulé kurkumové mléko, které si snadno připravíte z HN BIO kurkumy, HN Ájurvédského Ghí, mléka a třinového cukru.
Tip: Klíčem ke zdravému tělu a pleti mimo jiné kvalitní strava. Ujistěte se, že je váš jídelníček pestrý a vyvážený a zkuste si vést tzv. kožní deníček - zapisujte si, co jíte a jaký je stav vaší pleti a časem vypozorujete, zda vám akné náhodou nezhoršují některé potraviny.
- Kouření: Výzkumy naznačují, že kouření způsobuje vzplanutí akné tím, že pleť vystavuje oxidačnímu stresu a mění složení kožního mazu.
- Léky: O lécích, jako jsou antidepresiva, antiepileptika nebo steroidy, je známo, že vyvolávají akné. Také dlouhodobější užívání antibiotik může vést také k poruše střevní mikroflóry, což způsobí zhoršený stav pleti.
- Nevhodná péče o pleť: Pravidelné a pečlivé čištění je v péči o problematickou pleť klíčové, ale nešetrné čisticí pleťové přípravky na bázi mýdla a příliš horká voda mohou narušit přirozenou rovnováhu pokožky a vést ke vzplanutí příznaků. Některé přípravky a make-upy jsou zase příliš mastné, ucpávají póry a tím přispívají ke vzniku akné.
- Stres: Dlouhodobý stres prokazatelně snižuje rychlost hojení ran a zejména déletrvající úzkost nedělá pleti vůbec dobře a akné při ní doslova "vzkvétá".
Neem: Proč a jak pomáhá při akné?
Zederach indický neboli neem - někdy známý také jako Nimba, nachází v přírodní medicíně uplatnění již tisíce let. Díky jeho všestrannosti a unikátních účincích se využívají všechny části tohoto napohled obyčejného stromu. Zejména listy a látky z nich extrahované mají protizánětlivé a imunitu podporující účinky a působí proti virům a bakteriím. Díky tomu nachází neem uplatnění právě v kosmetice, která ulevuje při nejrůznějších kožních obtížích.
Tip: Ještě jste o něm neslyšeli? Přečtěte si více o neemu a jeho účincích.
Neem má prokazatelné antibakteriální a protizánětlivé účinky, a tak efektivně zmírňuje již existující zánět a pomáhá zabraňovat jeho šíření. Působí jako analgetikum a antihistaminikum, takže snižuje bolestivost, podráždění a svědivost postižených míst na pokožce. Navíc pleť účinně a čistí a vyživuje a pomáhá jí tak vytvořit přirozenou bariéru. Je tak ideální volbou, pokud hledáte účinnou úlevu od akné a chcete se vydat přirozenou cestou přírodní kosmetiky. K péči o aknózní pleť doporučujeme:
Neemový prášek k přípravě pleťové masky - prášek smíchejte s výše zmiňovaným Aloe Vera džusem a lokálně aplikujte na problematické partie.